KONCERTY SZKOLNE
PUKAJĄC DO NIEBA BRAM
Proponuję koncerty poświęcone profilaktyce uzależnień, skierowane do młodzieży szkolnej.
Od prawie czternastu lat gram koncerty profilaktyczne dotyczące uzależnień (alkohol, narkotyki, przemoc). Zagrałem ponad 600 takich koncertów - w szkołach oraz jednostkach wojskowych a także w w Zakładach Karnych i Aresztach Śledczych w całej Polsce.
Obecny program nosi tytuł: „Pukając do nieba bram. Wielka sława za życia i po tragicznej śmierci. Alkohol (Bon Scott, Jimi Hendrix), narkotyki (Janis Joplin), papierosy (Nat King Cole), szybkie samochody (Marc Bolan), Aids (Freddie Merkury). Ta lista niestety nie ma końca. Koncert jest jedną wielką przestrogą - nawet sława i pieniądze nie czynią nieśmiertelnym. A czasem wprost uśmiercają. W programie koncertu pojawiają się piosenki tragicznie zmarłych artystów - niejednokrotnie wciąż idoli młodych ludzi. Jednak wyjątkowej autentyczności moim koncertom dodaje fakt, że gram głównie własne piosenki, które młodzi ludzie znają z radia i telewizji (piosenki mojego autorstwa pojawiały się między innymi w serialach telewizyjnych „Magda M.” i „Dziki” oraz w większości stacji radiowych). Stanowią one nie tylko komentarz do opisywanych przeze mnie zagrożeń, ale przede wszystkim, wskazują jasną ścieżkę. Jestem przekonany, że przekaz pozytywny działa o wiele lepiej, mocniej, jako że ludzie podświadomie poszukują pozytywnych wzorców. Koncerty spotykają się z żywą reakcją publiczności, a rozmowy z wychowawcami dowodzą, jak bardzo są potrzebne.
PATRIOTYZM NA ROCKOWO
W historii światowej muzyki rockowej mnóstwo jest artystów, którzy swoimi piosenkami wyrażali patriotyzm – nie tylko miłość do Ojczyzny, ale również ideę „Małych Ojczyzn” czyli patriotyzmu lokalnego.
Elektryczne instrumenty doskonale nadają się do tworzenia podniosłych rockowych hymnów, które potem zaczynają żyć swoim życiem, śpiewane przez publiczność na wielkich rockowych festiwalach, często daleko od miejsc, w których powstały. Również w Polsce wiele mamy przykładów takiej twórczości. Powstały również piosenki niosące treści uniwersalne. Cały świat to nasza Ojczyzna. Moje życie artystyczne prowadziło mnie przez osiem krajów świata, w których mieszkałem, poznając lokalną kulturę i muzykę. Program wypełniają piosenki w większości doskonale znane, ale odkrywam przed słuchaczami również mniej popularne utwory, przybliżając ich historię i tematykę. Gram oczywiście również utwory rodzimych artystów, w tym swoje własne. Grywam dlatego zarówno światowe hity takie jak Sweet Home Alabama zespołu Lynyrd Skynyrd - wyznanie miłości do "małej ojczyzny" - stanu Alabama, z którego pochodzi zespół, jak i patriotyczne piosenki Chłopców z Placu Broni, czy Czerwonych Gitar. Doskonałym przykładem mojej życiowej filozofii jest napisana przeze mnie prawie trzydzieści lat temu piosenka pod tytułem JESTEM WOLNY.
Jej refren brzmi:
Ja jestem wolny, mam swoje zdanie
To czego pragnę to świat bez granic.
PIOSENKI DIALOGU
Przedstawiam moją działalność koncertową pod hasłem "Piosenki Dialogu". Jest to moja inicjatywa przeciw mowie nienawiści.
Muzyka jest, szczególnie dla młodych ludzi, najsilniejszych nośnikiem i zarodnikiem idei. Dlatego uważam, że dotarcie do młodzieży z przesłaniem odrzucenia języka nienawiści - powinno odbyć się w formie koncertu. Skuteczność tego narzędzia sprawdziłem i potwierdziłem podczas kilkuset koncertów pod hasłami Piosenki Dialogu, Pukając do Nieba Bram i Patriotyzm na Rockowo. Od wielu lat gram bowiem koncerty poruszające ważne tematy społeczne - w szkołach i w jednostkach wojskowych a nawet w placówkach penitencjarnych. Posiadam więc konieczne doświadczenie w dotarciu do młodzieży.
Program koncertu "Piosenki Dialogu" wypełniają piosenki z całego świata, będące "wyciągnięciem ręki" - do bliskich, do obcych, do innych. Koncert jest również rodzajem warsztatu poczucia własnej wartości - to bowiem z jego braku bierze się, w największym stopniu, agresja. Dodatkowej autentyczności dodaje fakt, że podczas koncertu gram dużo własnych piosenek, wspominając również swoja drogę życiową. Mieszkałem w ośmiu krajach świata, niewątpliwie więc musiałem nauczyć się "pokojowego współistnienia" z ludźmi o absolutnie innych poglądach i wzorcach.
MÓJ POLICYJNY CERTYFIKAT
20 kwietnia 2013 roku uzyskałem certyfikat Wspiera nas PaT. Oto co na temat certyfikatu piszą jego twórcy: Certyfikat „Wspiera nas PaT” to dokument przyznawany od 2009 roku przez Impresariat programu „Profilaktyka a Teatr” najciekawszym projektom profilaktyczno-artystycznym w całej Polsce. Warunkiem otrzymania go jest realizacja przedsięwzięcia o charakterze profilaktycznym z wykorzystaniem narzędzia teatru. Działanie powinno być przeprowadzone z bezpośrednim bądź pośrednim udziałem Policji. Certyfikat to wyraz uznania dla zrozumienia potrzeb profilaktyki i dla aktywnego jej propagowania przez sztukę.